Przejdź do głównej zawartości

Doceniasz moją twórczość?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

#22 "Błękitny zamek". Polski musical wraca na scenę

 


Zabieram Was w musicalową podróż do Mazowieckiego Teatru Muzycznego imienia Jana Kiepury w Warszawie, gdzie trwają próby do "Błękitnego Zamku" - na motywach powieści Lucy Maud Montgomery, z librettem Krystyny Ślaskiej i Barbary Wachowicz, z przepiękną muzyką skomponowaną przez Romana Czubatego, w reżyserii Beaty Redo - Dobber. Miałem ogromną przyjemność wziąć udział w pierwszej próbie artystów z zespołem muzycznym, dlatego wy słuchacze tego podcastu jako pierwsi usłyszycie dźwięki z tego musicalu.


Polska prapremiera musicalu "Błękitnego zamku" miała miejsce w 1978 roku w Teatrze Ziemi Łódzkiej. Gdy rok później wystawiono go na scenie Teatru Muzycznego we Wrocławiu, krytyk Jerzy Waldorff napisał w recenzji: "Miłe melodie skomponowane przez Romana Czubatego publiczność nuci wychodząc ze spektaklu. Błękitny zamek ma szansę stać się dużym szlagierem scen nie tylko polskich". Musical w kolejnych latach pokazywano na muzycznych scenach Krakowa, Szczecina, Poznania, Lublina. W 1995 pokazano go na scenie Teatru Muzycznego Roma w Warszawie. Teraz tytuł powraca do stolicy. Premiera 4 czerwca.


W 1984 roku 6 po prapremierze musicalu na pokazy w Krakowskim Teatrze Muzycznym przyleciała z Kanady Ruth Macdonald, synowa Lucy Maud Montgomery. Po obejrzeniu spektaklu napisała do jednej z autorek libretta Barbary Wachowicz takie oto słowa "Jakże niezwykłe są losy książek wędrujących przez kontynenty. Niektóre wędrują za górami, lasami, oceanami. Znajdują swą «wodę żywą» i kwitną ku radości wielu pokoleń". Czy również i najnowsza premiera Mazowieckiego Teatru Muzycznego da widzom wiele radości? 


Gośćmi odcinka są reżyser Beaty Redo - Dobber, dyrektor MTM Iwona Wujastyk, kierownik artystyczny Jakub Milewski oraz odtwórcy głównych ról Anna Lasota, Sylwia Gorajek, Marcin Jajkiewicz i Tomasz Rak. 


W odcinku wykorzystano fragmenty muzyczne z próby musicalu "Błękitny Zamek". Oprawa muzyczna podcastu na podstawie udzielonej licencji Epidemic Sound.


Na zdjęciu: okładka programu musicalu z 1978 roku w Państwowym Teatrze Ziemi Łódzkiej, okładka programu musicalu z Teatru Roma w  Warszawie z 1995 roku oraz plakat autorstwa Andrzeja Pągowskiego z najnowszej produkcji w Mazowieckim Teatrze Muzycznym.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Krew, czosnek i musical. "Dracula" mieszka w Łodzi

      Veni, vidi, scripsi! "Dracula" w Teatrze Muzycznym w Łodzi to musical o pragnieniu nieśmiertelności, bo "wieczność jest za krótka, by żyć" oraz o... głodzie miłości, bo "wieczność jest za długa, by samotnie trwać". "Dracula" w reżyserii oraz z librettem Jakuba Szydłowskiego to niepowtarzalne musicalowe doświadczenie, którego w Polsce nie było od czasu "Tańca wampirów" i "Upiora w operze" w Teatrze Muzycznym ROMA. To  doświadczenie monumentalności w orkiestrowej muzyce, majestatycznej scenografii i zmysłowych choreografiach.  (Fot. Michał Matuszak)     Jest strasznie : nabici na pal,  mroczne cmentarze, mordowane noworodki, samobójcze skoki w otchłań morza i zapewnienie krwiopijców: "będziemy mordować i ssać". Krew spożywana jest bez ograniczeń, a w jej smaku można wyczuć "szczepy sacrum i profanum". Wśród widzów przechadzają się nienasycone wampiry , duchy z przeszłości: Joanna D'Arc, Napoleon, ż

#61 "Duża dawka mroku". Zaglądam na próbę "Draculi"

W 61 odcinku podcastu Musicalowe.info zabieram Was do Teatr Muzyczny w Łodzi, gdzie 18 maja premiera musicalu "Dracula" z librettem i w reżyserii Jakuba Szydłowskiego z muzyką Jakuba Lubowicza. Z podcastowym mikrofonem wybrałem się na jedną z prób do musicalu . POSŁUCHAJ na: 🎧 SPOTIFY https://tinyurl.com/3y49y9ch 🎧 YOUTUBE  https://youtu.be/lJif9qjydWw   🎧 APPLE PODCAST https://tinyurl.com/avrdb6cp Mam dziwne przeczucie, że szykuje się najciekawsza premiera sezonu... Gośćmi tego odcinka są reżyser Jakub Szydłowski, autorzy choreografii Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka, Anna Chadaj, która zaprojektowała kostiumy oraz artyści Asia Gorzała, Paweł Erdman, Piotr Płuska, Marcin Franc i Kamil Olczyk. Nasze rozmowy dotyczyły nie tylko przygotowań do musicalu, ale również "krwistych" tematów.  Premiera musicalu "Dracula" w Teatrze Muzycznym w Łodzi już 18 maja. Od 16 maja przedpremierowe pokazy. Podziękowania za pomoc w realizacji odcinka dla: Anna Korzo

#DOSIECI_WRÓĆCIESWEJ czyli "Jesus Christ Superstar" w Operze Lubelskiej

                                      Jak przyjęlibyśmy Jezusa współcześnie? Czy jego słowa przebiłyby się przez hałas i zło tego świata, przez biały szum telewizyjnych ekranów? Czy działalność Jezusa śledziłyby kamery monitoringu? Czy jego ukrzyżowanie mogłoby się stać spektakularnym wydarzeniem social mediów? A może zamiast biczowania wystarczyłby hejt internetowych komentarzy? Ile trwałby ten wirtualny lincz? Czy potem każdy wróciłby do swojej internetowej... sieci? Nad odpowiedziami na tak postawione pytania, pozwala zastanowić się najnowsza realizacja "Jesus Christ Superstar" w reżyserii Tomasza Mana na scenie Opery Lubelskiej. Mający ponad 50 lat musical Andrew Lloyd Webbera w wykonaniu lubelskich artystów zaskakuje świeżością, a libretto Tima Rice'a zadziwia aktualnością. Bo dzięki kilku reżyserskim zabiegom powstaje - bliski naszej rzeczywistości - spektakl o ludzkich emocjach, o miłości i zdradzie, o zadziwiającej roli vox populi. Z czytelnikami Musicalowe.info d