Przejdź do głównej zawartości

#22 "Błękitny zamek". Polski musical wraca na scenę

 


Zabieram Was w musicalową podróż do Mazowieckiego Teatru Muzycznego imienia Jana Kiepury w Warszawie, gdzie trwają próby do "Błękitnego Zamku" - na motywach powieści Lucy Maud Montgomery, z librettem Krystyny Ślaskiej i Barbary Wachowicz, z przepiękną muzyką skomponowaną przez Romana Czubatego, w reżyserii Beaty Redo - Dobber. Miałem ogromną przyjemność wziąć udział w pierwszej próbie artystów z zespołem muzycznym, dlatego wy słuchacze tego podcastu jako pierwsi usłyszycie dźwięki z tego musicalu.


Polska prapremiera musicalu "Błękitnego zamku" miała miejsce w 1978 roku w Teatrze Ziemi Łódzkiej. Gdy rok później wystawiono go na scenie Teatru Muzycznego we Wrocławiu, krytyk Jerzy Waldorff napisał w recenzji: "Miłe melodie skomponowane przez Romana Czubatego publiczność nuci wychodząc ze spektaklu. Błękitny zamek ma szansę stać się dużym szlagierem scen nie tylko polskich". Musical w kolejnych latach pokazywano na muzycznych scenach Krakowa, Szczecina, Poznania, Lublina. W 1995 pokazano go na scenie Teatru Muzycznego Roma w Warszawie. Teraz tytuł powraca do stolicy. Premiera 4 czerwca.


W 1984 roku 6 po prapremierze musicalu na pokazy w Krakowskim Teatrze Muzycznym przyleciała z Kanady Ruth Macdonald, synowa Lucy Maud Montgomery. Po obejrzeniu spektaklu napisała do jednej z autorek libretta Barbary Wachowicz takie oto słowa "Jakże niezwykłe są losy książek wędrujących przez kontynenty. Niektóre wędrują za górami, lasami, oceanami. Znajdują swą «wodę żywą» i kwitną ku radości wielu pokoleń". Czy również i najnowsza premiera Mazowieckiego Teatru Muzycznego da widzom wiele radości? 


Gośćmi odcinka są reżyser Beaty Redo - Dobber, dyrektor MTM Iwona Wujastyk, kierownik artystyczny Jakub Milewski oraz odtwórcy głównych ról Anna Lasota, Sylwia Gorajek, Marcin Jajkiewicz i Tomasz Rak. 


W odcinku wykorzystano fragmenty muzyczne z próby musicalu "Błękitny Zamek". Oprawa muzyczna podcastu na podstawie udzielonej licencji Epidemic Sound.


Na zdjęciu: okładka programu musicalu z 1978 roku w Państwowym Teatrze Ziemi Łódzkiej, okładka programu musicalu z Teatru Roma w  Warszawie z 1995 roku oraz plakat autorstwa Andrzeja Pągowskiego z najnowszej produkcji w Mazowieckim Teatrze Muzycznym.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

# 39 Kolorowa „Pretty Woman”. Satysfakcja gwarantowana!

                                                        Fot. Justyna Tomczak Musical „Pretty Woman” w Teatrze Muzycznym w Łodzi to przykład wyjątkowej, niespotykanej pracy zespołowej. I nie ma znaczenia czy to główna rola musicalu, czy jedynie mały taneczny epizod. Każdy na scenie się wyróżnia i... błyszczy (czasami dosłownie)! Począwszy od realizatorów, przez aktorki, aktorów, muzyków, chór, tancerzy, akrobatów, po całą produkcję – wszyscy profesjonalnie dopieszczają widza. Bawią, wzruszają, zachwycają. Po prostu satysfakcja gwarantowana! Czemu warto wybierać takie miejsca jak Muzyczny w Łodzi? „Bo są najlepsze” - cytując Edwarda Lewisa.  Wersję dźwiękową recenzji znajdziesz na YouTube, Spotify, Anchor, Apple Podcast, TuneIn, Castbox, Google Podcast    Musical „Pretty Woman” z piosenkami Bryana Adamsa i Jima Vallanca swoją premierę miał w 2018. Autorami libretta są Garry Marshall i J. F. Lawton, reżyser i scenarzysta kinowego hitu z 1990 roku. Historia prostytutki Vivan Ward i biznesm

Kawałek Dublina w Toruniu - "Once". Recenzja

     Musical "Once" z muzyką i tekstami piosenek Glena Hansarda i Markety Irglovej, w reżyserii Tomasza Dutkiewicza w Teatrze Muzycznym w Toruniu to jedna z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie premier tego sezonu . Wyczekiwana najdłużej, bo od ponad 4 lat, gdy pierwszy raz usłyszałem o pomyśle wystawienia musicalu w Toruniu.          POSŁUCHAJ PODCASTu o powstawaniu musicalu "Once" w Toruniu           SPOTIFY    APPLE PODCAST   GOOGLE    YOUTUBE     Prosta historia o skomplikowanych uczuciach, przepełniona szczerym i emocjonalnym aktorstwem, natchniona niesamowitą muzyką wykonywaną z nieudawaną pasją. Historia opowiedziana piosenkami, które "mają serce i duszę". Przyznaję, że oglądałem realizację tego musicalu w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Ale daleki jestem od porównywania, bo parafrazując wiersz Szymborskiej: 'Nic dwa "Once"-y się nie zdarza, nie ma dwóch tych samych musicali". Pałac Dąmbskich w Toruniu na ponad dwie godzi

#28 Historia opowiedziana śpiewająco! "Bitwa o tron" w Teatrze Syrena

                                               (Fot. Michał Heller, źródło Teatr Syrena)    Blisko dwie godziny doskonałej zabawy, humor z najwyższej półki, muzyczne hity, niebanalne osobowości, hipnotyzujące stroje i wibrujące choreografie to najnowsza premiera warszawskiego Teatru Syrena - "Bitwa o tron. Musicalowy talent show" z librettem i w reżyserii Jacka Mikołajczyka, z przebojową muzyką Tomasza Filipczaka.         NIE MASZ CZASU NA CZYTANIE? POSŁUCHAJ TEJ RECENZJI TUTAJ     Otwierając premierę reżyser powiedział bardzo krótko: "Bawcie się historią" i jest to chyba najlepsza zachęta do obejrzenia najnowszej produkcji Teatru Syrena. Zarys libretta jest prosty - w show biorą udział wybrani królowie elekcyjni, którzy o głosy publiczności rywalizują swoimi wokalnymi popisami (przy okazji każdy z nich zapewnia, że odzyska dla nas Inflanty). Walczącym o uznanie widowni przygląda się jury - to matki, żony, siostry i kochanki polskich królów - Bona Sforza ( Beatrycz