Przejdź do głównej zawartości

Doceniasz moją twórczość?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

#26 "Fauna. Musical Nieludzki"

 

To odcinek o premierze Teatru Komedii Valldal. Ponad 50 młodych, zdolnych artystów na scenie, mnogość kostiumów, przepiękna muzyka i ważne przesłanie. To musical o tym jak istotną rolę w naszym życiu pełnią zwierzęta, a może raczej jakie my gramy role w życiu zwierząt. Posłuchajcie jak powstawał musical "Fauna" w reżyserii Tomka Valldala Czarneckiego według scenariusza Szymona Jachimka z poruszającą muzyką Ignacego Jana Wiśniewskiego.

Moja przygoda z tą wspaniałą młodzieżową sceną musicalową zaczęła się od Spektaklu "Wikingowie". Dla mnie, starego Byka (zodiakalnego) tamto przedstawieni było niezwykle poruszające. Dlatego nie mogłem odmówić sobie przyjemności obejrzenia najnowszego musicalu "Fauna", gdzie młodzi artyści - choć przede wszystkim grają dla młodych ludzi - to z niesamowicie ważnym przekazem trafiają też do dorosłego widza. To musical o tym jak istotną rolę w naszym życiu pełnią zwierzęta, a może raczej jakie my gramy role w życiu zwierząt. Bo jak inaczej nazwać bestialskie polowania, eksperymentowanie na żywych zwierzętach czy znęcanie się nad nimi na cyrkowych arenach, nie wspominając o masowym, szybkim tuczeniu, by zapełnić nasze lodówki. Wszystko to zobaczycie na scenie, bez owijania w bawełnę, czasami aż chce się zamknąć oczy, bo przekaz młodych artystów jest bardzo wyraźny. Dlatego mam nadzieję, że gdy w jednej z ostatnich scen, główna bohaterka Klara zada Wam pytania to zgadzając się z nią podniesiecie rękę do góry, a może nawet wstaniecie. 

 Jak na produkcję z pewnością z ograniczonym budżectem, prawdziwą frajdą dla oka są kostiumy i charakteryzacje aktorów stworzone przez Monikę Wójcik. Zwierząt na scenie jest tak dużo, że nie sposób zapamiętać, a tym bardziej wymienić wszystkich kreacji: świetne są kurczaki podśpiewujące I want you break free, spodobały mi się również kostiumy kreta, kraba, pingwina, tygrysa, komara i... orangutana - to chyba dla mnie największe (dosłownie) zaskoczenie. W tej barwnej plejadzie zwierzęcych gwiazd, jeden z kostiumów najbardziej porusza. To świnka, która nie jest różowa. Przypomina rysunek rozkroju wieprzowiny z podręcznika dia rzeźnika. 

I choć wiele scen może szkowoać, mimo, że padają tu strzały, zwierzęta cierpią, a przeznaczone dla nich niebo szybko zapełnia się osobnikami wszystkich gatunków, w spektaklu znajdziecie chwile oddechu. Będzie miejsce również na śmiech, zwłaszcza gdy poznacie cioteczki naszej głównej bohaterki. Jest również mnóstwo smaczków. Koty w Faunie przywołują skojarzenie z kotami z musicalu Andrew Lloyd Webbera. Mieszkająca w leśnej głuszy kobieta, która słyszy głos zwierząt ma na imię Simona czyli tak samo jak Simona Kossak, znana polska biolożka, profesor nauk leśnych, która przez blisko 30 lat mieszkała w puszczy i której mówiono, że potrafi komunikować się ze zwierzętami. Postać w Faunie to wspaniały hołd dla postaci Simony Kossak.

Z gdańskiego pokazu musicalu "Fauna" przywiozłem nie tylko wrażenia, ale także kilka ciekawych rozmów z młodymi artystami oraz twórcami spektaklu.  Więcej w 26 odcinku podcastu.

Całemu zespołowi Teatru Komedii Valldal gratuluję premiery. Was zapraszam na pokazy "Fauny. Musicalu Nieludzkiego". To trzeba zobaczyć koniecznie, również dlatego by dowiedzieć się, co robi tam... Krystyna Czubówna. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Krew, czosnek i musical. "Dracula" mieszka w Łodzi

      Veni, vidi, scripsi! "Dracula" w Teatrze Muzycznym w Łodzi to musical o pragnieniu nieśmiertelności, bo "wieczność jest za krótka, by żyć" oraz o... głodzie miłości, bo "wieczność jest za długa, by samotnie trwać". "Dracula" w reżyserii oraz z librettem Jakuba Szydłowskiego to niepowtarzalne musicalowe doświadczenie, którego w Polsce nie było od czasu "Tańca wampirów" i "Upiora w operze" w Teatrze Muzycznym ROMA. To  doświadczenie monumentalności w orkiestrowej muzyce, majestatycznej scenografii i zmysłowych choreografiach.  (Fot. Michał Matuszak)     Jest strasznie : nabici na pal,  mroczne cmentarze, mordowane noworodki, samobójcze skoki w otchłań morza i zapewnienie krwiopijców: "będziemy mordować i ssać". Krew spożywana jest bez ograniczeń, a w jej smaku można wyczuć "szczepy sacrum i profanum". Wśród widzów przechadzają się nienasycone wampiry , duchy z przeszłości: Joanna D'Arc, Napoleon, ż

#45 „Cium, cium. Mniam, mniam”. „Piękna Lucynda” w Toruniu.

„Piękna Lucynda” Mariana Hemara w reżyserii Tomasza Czarneckiego to najgorętsza premiera sezonu. Blisko dwie godziny bawiącego do łez humoru, wciągających, rytmicznych dialogów, cudownej, archaicznej polszczyzny oraz oryginalnej, doskonałej muzyki. Całość uwodzi widza wyrafinowaną, zmysłową formą i pierwszorzędnym warsztatem aktorskim wszystkich artystów! A wciąż aktualny w treści Hemar serwuje publice zachwycającą komedię muzyczną, w której bawi się gatunkami: operetką, wodewilem, kabaretem. „Piękna Lucynda” to wspaniała historia o miłości. O dylematach z nią związanych. No cóż... „Cium, cium. Mniam, mniam” - jest pysznie i smakowicie w Teatrze Muzycznym w Toruniu.      Nie masz czasu na czytanie posłuchaj moich wrażeniach ze spektaklu w kolejnym odcinku podcastu na SPOTIFY , YOUTUBE , APPLE PODCAST którego gośćmi są: Anna Wołek , dyrektor Teatru Muzycznego w Toruniu, Tomasz Czarnecki reżyser spektaklu, Michał Cyran choreograf oraz Paulina Grochowska - Stekla , który przygotowała

#61 "Duża dawka mroku". Zaglądam na próbę "Draculi"

W 61 odcinku podcastu Musicalowe.info zabieram Was do Teatr Muzyczny w Łodzi, gdzie 18 maja premiera musicalu "Dracula" z librettem i w reżyserii Jakuba Szydłowskiego z muzyką Jakuba Lubowicza. Z podcastowym mikrofonem wybrałem się na jedną z prób do musicalu . POSŁUCHAJ na: 🎧 SPOTIFY https://tinyurl.com/3y49y9ch 🎧 YOUTUBE  https://youtu.be/lJif9qjydWw   🎧 APPLE PODCAST https://tinyurl.com/avrdb6cp Mam dziwne przeczucie, że szykuje się najciekawsza premiera sezonu... Gośćmi tego odcinka są reżyser Jakub Szydłowski, autorzy choreografii Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka, Anna Chadaj, która zaprojektowała kostiumy oraz artyści Asia Gorzała, Paweł Erdman, Piotr Płuska, Marcin Franc i Kamil Olczyk. Nasze rozmowy dotyczyły nie tylko przygotowań do musicalu, ale również "krwistych" tematów.  Premiera musicalu "Dracula" w Teatrze Muzycznym w Łodzi już 18 maja. Od 16 maja przedpremierowe pokazy. Podziękowania za pomoc w realizacji odcinka dla: Anna Korzo