Przejdź do głównej zawartości

Doceniasz moją twórczość?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Musical "Kopernik" w Krakowie

 Wpisując się twórczo w obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, Opera Krakowska przygotowała niezwykłe widowisko muzyczno-sceniczne w formie musicalu, zatytułowane „Kopernik”. To spektakularne przedsięwzięcie zrealizowane zostanie przez Solistów, Orkiestrę, Chór oraz Balet Opery Krakowskiej pod dyrekcją Maestro Piotra Sułkowskiego, a także współpracujących z instytucją wybitnych twórców i  realizatorów krajowej sceny muzycznej w niedzielę, 1 października o godz. 18:30.

Barwna i wielowątkowa fabuła „Kopernika” przywołuje najważniejsze wydarzenia z życia naukowca, które osadzone zostały w realiach społeczno-politycznych epoki odrodzenia. Tok zdarzeń – w tym powstanie teorii heliocentrycznej, będące punktem kulminacyjnym badań naukowych genialnego astronoma i jednocześnie całego spektaklu, zilustrowany został muzyką, w której wybrzmiewają echa dawnych form wokalnych oraz instrumentalnych, takich jak madrygał czy chorał gregoriański. 

„Kopernik” to spektakl nowoczesnego teatru muzycznego, który operuje zaawansowanymi rozwiązaniami w zakresie światła, dźwięku i gry scenicznej. Całości dopełniają spektakularne efekty multimedialne, współkreujące wielobarwną rzeczywistość, w której rozgrywa się akcją musicalu.

W 2023 roku Opera Krakowska – instytucja kultury, której jedną z najistotniejszych misji jest popularyzacja muzyki klasycznej oraz współczesnych jej form, w tym bogatego polskiego dziedzictwa kulturowego – postanowiła aktywnie włączyć się w przypadające obecnie obchody Roku Kopernikowskiego. W tym celu dyrekcja i zespoły artystyczne Opery Krakowskiej oraz współpracujący z nią artyści i realizatorzy, m. in. kompozytor Tomasz Szymuś, pisarka Ałbena Grabowska oraz autor piosenek Daniel Wyszogrodzki, przygotowali wielkie, rzec można bezprecedensowe przedsięwzięcie muzyczne, jakim stało się właśnie stworzenie i produkcja musicalu „Kopernik”.

Światowe prawykonanie tego utworu miało miejsce 20 maja na dziedzińcu katedralnym we Fromborku, w którym to mieście słynny astronom spędził większość swego życia, tworząc właśnie tam swoje rewolucyjne dzieło „De revolutionibus orbium coelestium” i gdzie pod posadzką miejscowej katedry spoczywają jego doczesne szczątki. 

Natomiast premiera dzieła na deskach Opery Krakowskiej odbędzie się 1 października o godz. 18:30. Planowane są także regularne prezentacje spektaklu (najbliższe w dniach 3-6 oraz 8 października).

Autorzy i realizatorzy przygotowanego z rozmachem przedsięwzięcia artystycznego są przekonani, że tak  niezwykłe i oryginalne wydarzenie wzbogaci ofertę kulturalną nie tylko Małopolski, lecz także przyczyni się istotnie do promocji polskiego dziedzictwa muzycznego, zwłaszcza w zakresie muzyki współczesnej, wspierając tym samym proces kształtowania wizerunku Krakowa i całego regionu jako miejsc, które z wprawą łączą stare z nowym – dziedzictwo kulturowe i historyczne z nowoczesnymi zjawiskami w przestrzeni artystycznej. 

Spektakl „Kopernik” posiada także niezaprzeczalny walor edukacyjny. Życie astronoma, całkowicie podporządkowane twórczej idei, pracy badawczej i naukowej, a także bezkompromisowa konsekwencja w tej postawie, stanowią wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń tworzących ciągłość dziejów. Musical przedstawia kopernikańską historię w sposób niezwykle komunikatywny, ze wszech miar interesujący i intrygujący, przez co stanowi znakomite uzupełnienie dla programu edukacyjnego realizowanego w szkołach, w zakresie lekcji historii, muzyki czy też specjalistycznych kół zainteresowań.

Bilety do nabycia w Kasie Opery lub na https://opera.krakow.pl/spektakle/kopernik

(Mat.prasowy Opery Krakowskiej)

Realizatorzy 

Pomysłodawca, dyrygent: Piotr Sułkowski

Libretto: Ałbena Grabowska
Słowa piosenek: Daniel Wyszogrodzki
Muzyka, kierownik muzyczny: Tomasz Szymuś

Reżyser: Jakub Szydłowski 
Scenografia, światło: Grzegorz Policiński
Choreografia: Katarzyna Zielonka
Choreografia: Jarosław Staniek
Kostiumy: Anna Chadaj  

Kierownik chóru: Janusz Wierzgacz
Kierownik baletu: Wioletta Maciejewska

Asystent kierownika muzycznego: Joachim Kołpanowicz
Asystent reżysera: Anna Popiel   
Asystent reżysera: Agnieszka Sztencel

Inspicjent: Justyna Jarocka-Lejzak
Inspicjent: Mateusz Makselon 


Obsada 


MIKOŁAJ KOPERNIK | Marcin Franc, Marcin Jajkiewicz, Janusz Kruciński
ANDRZEJ KOPERNIK / WYDAWCA 3 | Wojciech Daniel, Karol Drozd
ŁUKASZ WATZENRODE / WYDAWCA 1 | Damian Aleksander, Paweł Tucholski
JAN DANTYSZEK | Paweł Erdman, Marcin Sosiński
ANNA SCHILLING | Agnieszka Przekupień, Anastazja Simińska
ALEKSANDER SCULTETI | Tomasz Bacajewski, Jeremiasz Gzyl
JERZY JOACHIM VON LAUCHEN (RETYK) | Dominik Bobryk, Michał Dudkowski
ANDREAS OSIANDER | Alan Bochnak, Marcin Wortmann, Jacek Wróbel
KRYSTYNA STULPAWITZ | Karolina Gwóźdź, Kamila Najduk
KASPER STULPAWITZ / WYDAWCA 2 | Piotr Janusz, Maciej Tomaszewski
STAŃCZYK / KOPERNIK-LALKA | Krzysztof Prystupa, Rafał Iwański

Chór, Balet i Orkiestra Opery KrakowskiejKomentarze

Popularne posty z tego bloga

#45 „Cium, cium. Mniam, mniam”. „Piękna Lucynda” w Toruniu.

„Piękna Lucynda” Mariana Hemara w reżyserii Tomasza Czarneckiego to najgorętsza premiera sezonu. Blisko dwie godziny bawiącego do łez humoru, wciągających, rytmicznych dialogów, cudownej, archaicznej polszczyzny oraz oryginalnej, doskonałej muzyki. Całość uwodzi widza wyrafinowaną, zmysłową formą i pierwszorzędnym warsztatem aktorskim wszystkich artystów! A wciąż aktualny w treści Hemar serwuje publice zachwycającą komedię muzyczną, w której bawi się gatunkami: operetką, wodewilem, kabaretem. „Piękna Lucynda” to wspaniała historia o miłości. O dylematach z nią związanych. No cóż... „Cium, cium. Mniam, mniam” - jest pysznie i smakowicie w Teatrze Muzycznym w Toruniu.      Nie masz czasu na czytanie posłuchaj moich wrażeniach ze spektaklu w kolejnym odcinku podcastu na SPOTIFY , YOUTUBE , APPLE PODCAST którego gośćmi są: Anna Wołek , dyrektor Teatru Muzycznego w Toruniu, Tomasz Czarnecki reżyser spektaklu, Michał Cyran choreograf oraz Paulina Grochowska - Stekla , który przygotowała

#43 Kilkaset kroków w szpilkach. „Tootsie” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie

      Dorothy Michaels wiedziała coś, czego nie wiedział Michael Dorsey. Ja po obejrzeniu musicalu „Tootsie” też wiem, coś czego Wy jeszcze nie wiecie, a być może wciąż zastanawiacie się czy wybrać się do Teatru Rozrywki. (for. A. Wacławek)     Tomasz Wojtan - grający głównego bohatera / główną bohaterkę musicalu „Tootsie” w reżyserii Magdaleny Piekorz - dołącza do mojego prywatnego panteonu najlepszych aktorów grających damskie role (Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Wojciech Pokora, Dustin Hoffman, Tony Curtis). Premiera w Teatrze Rozrywki w Chorzowie to bawiąca do łez komedia w doskonałym przekładzie Daniela Wyszogrodzkiego, wspaniałe aktorstwo, fantastycznie zagrana muzyka, scenograficzno-techniczny majstersztyk i choreografie, od których nie można oderwać wzroku .       Tym razem dzielę się z Wami wrażeniami z musicalu, po którym wiele się nie spodziewałem, a który stał się dla mnie bardzo satysfakcjonującym odkryciem kończącego się sezonu. Mój brak oczekiwań wynikał głównie z pewn

#29 Toruń. Tu "Przyjaciół" masz!

  Popremierowo o najnowszej produkcji Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu o musicalu "Friends! The Musical Parody" w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej.     Z tego odcinka dowiecie się jak chodzi się w czarnych, obcisłych spodniach, opowiemy także, kto w musicalu wystąpił w roli... drobiu. W tym odcinku będą prawdziwe wzruszenia, a obok artystów i realizatorów spektaklu rozmawiać będziemy z... Rachel (tak, tą Rachel). Zdradzi nam przepis na ciasto. Sporo ostatnio wypieków w musicalach w "Kelnerce" są tarty, w "Błękitnym Zamku" apetyczny tort. A w musicalu "Friends"...          TEN TEKST ORAZ POPREMIEROWY REPORTAŻ POSŁUCHASZ TUTAJ      Na początek przyznam się do czegoś: nigdy nie oglądałem serialu "Przyjaciele". Nie znając postaci, nie znając relacji między nimi obejrzałem musical będący parodią serialu. I tu zaskoczenie!!! Świetnie się bawiłem. Postaci są na tyle solidnie budowane w musicalu, że nawet bez dodatkowej wiedzy z