Przejdź do głównej zawartości

Doceniasz moją twórczość?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Musical "Kopernik" w Krakowie

 Wpisując się twórczo w obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, Opera Krakowska przygotowała niezwykłe widowisko muzyczno-sceniczne w formie musicalu, zatytułowane „Kopernik”. To spektakularne przedsięwzięcie zrealizowane zostanie przez Solistów, Orkiestrę, Chór oraz Balet Opery Krakowskiej pod dyrekcją Maestro Piotra Sułkowskiego, a także współpracujących z instytucją wybitnych twórców i  realizatorów krajowej sceny muzycznej w niedzielę, 1 października o godz. 18:30.

Barwna i wielowątkowa fabuła „Kopernika” przywołuje najważniejsze wydarzenia z życia naukowca, które osadzone zostały w realiach społeczno-politycznych epoki odrodzenia. Tok zdarzeń – w tym powstanie teorii heliocentrycznej, będące punktem kulminacyjnym badań naukowych genialnego astronoma i jednocześnie całego spektaklu, zilustrowany został muzyką, w której wybrzmiewają echa dawnych form wokalnych oraz instrumentalnych, takich jak madrygał czy chorał gregoriański. 

„Kopernik” to spektakl nowoczesnego teatru muzycznego, który operuje zaawansowanymi rozwiązaniami w zakresie światła, dźwięku i gry scenicznej. Całości dopełniają spektakularne efekty multimedialne, współkreujące wielobarwną rzeczywistość, w której rozgrywa się akcją musicalu.

W 2023 roku Opera Krakowska – instytucja kultury, której jedną z najistotniejszych misji jest popularyzacja muzyki klasycznej oraz współczesnych jej form, w tym bogatego polskiego dziedzictwa kulturowego – postanowiła aktywnie włączyć się w przypadające obecnie obchody Roku Kopernikowskiego. W tym celu dyrekcja i zespoły artystyczne Opery Krakowskiej oraz współpracujący z nią artyści i realizatorzy, m. in. kompozytor Tomasz Szymuś, pisarka Ałbena Grabowska oraz autor piosenek Daniel Wyszogrodzki, przygotowali wielkie, rzec można bezprecedensowe przedsięwzięcie muzyczne, jakim stało się właśnie stworzenie i produkcja musicalu „Kopernik”.

Światowe prawykonanie tego utworu miało miejsce 20 maja na dziedzińcu katedralnym we Fromborku, w którym to mieście słynny astronom spędził większość swego życia, tworząc właśnie tam swoje rewolucyjne dzieło „De revolutionibus orbium coelestium” i gdzie pod posadzką miejscowej katedry spoczywają jego doczesne szczątki. 

Natomiast premiera dzieła na deskach Opery Krakowskiej odbędzie się 1 października o godz. 18:30. Planowane są także regularne prezentacje spektaklu (najbliższe w dniach 3-6 oraz 8 października).

Autorzy i realizatorzy przygotowanego z rozmachem przedsięwzięcia artystycznego są przekonani, że tak  niezwykłe i oryginalne wydarzenie wzbogaci ofertę kulturalną nie tylko Małopolski, lecz także przyczyni się istotnie do promocji polskiego dziedzictwa muzycznego, zwłaszcza w zakresie muzyki współczesnej, wspierając tym samym proces kształtowania wizerunku Krakowa i całego regionu jako miejsc, które z wprawą łączą stare z nowym – dziedzictwo kulturowe i historyczne z nowoczesnymi zjawiskami w przestrzeni artystycznej. 

Spektakl „Kopernik” posiada także niezaprzeczalny walor edukacyjny. Życie astronoma, całkowicie podporządkowane twórczej idei, pracy badawczej i naukowej, a także bezkompromisowa konsekwencja w tej postawie, stanowią wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń tworzących ciągłość dziejów. Musical przedstawia kopernikańską historię w sposób niezwykle komunikatywny, ze wszech miar interesujący i intrygujący, przez co stanowi znakomite uzupełnienie dla programu edukacyjnego realizowanego w szkołach, w zakresie lekcji historii, muzyki czy też specjalistycznych kół zainteresowań.

Bilety do nabycia w Kasie Opery lub na https://opera.krakow.pl/spektakle/kopernik

(Mat.prasowy Opery Krakowskiej)

Realizatorzy 

Pomysłodawca, dyrygent: Piotr Sułkowski

Libretto: Ałbena Grabowska
Słowa piosenek: Daniel Wyszogrodzki
Muzyka, kierownik muzyczny: Tomasz Szymuś

Reżyser: Jakub Szydłowski 
Scenografia, światło: Grzegorz Policiński
Choreografia: Katarzyna Zielonka
Choreografia: Jarosław Staniek
Kostiumy: Anna Chadaj  

Kierownik chóru: Janusz Wierzgacz
Kierownik baletu: Wioletta Maciejewska

Asystent kierownika muzycznego: Joachim Kołpanowicz
Asystent reżysera: Anna Popiel   
Asystent reżysera: Agnieszka Sztencel

Inspicjent: Justyna Jarocka-Lejzak
Inspicjent: Mateusz Makselon 


Obsada 


MIKOŁAJ KOPERNIK | Marcin Franc, Marcin Jajkiewicz, Janusz Kruciński
ANDRZEJ KOPERNIK / WYDAWCA 3 | Wojciech Daniel, Karol Drozd
ŁUKASZ WATZENRODE / WYDAWCA 1 | Damian Aleksander, Paweł Tucholski
JAN DANTYSZEK | Paweł Erdman, Marcin Sosiński
ANNA SCHILLING | Agnieszka Przekupień, Anastazja Simińska
ALEKSANDER SCULTETI | Tomasz Bacajewski, Jeremiasz Gzyl
JERZY JOACHIM VON LAUCHEN (RETYK) | Dominik Bobryk, Michał Dudkowski
ANDREAS OSIANDER | Alan Bochnak, Marcin Wortmann, Jacek Wróbel
KRYSTYNA STULPAWITZ | Karolina Gwóźdź, Kamila Najduk
KASPER STULPAWITZ / WYDAWCA 2 | Piotr Janusz, Maciej Tomaszewski
STAŃCZYK / KOPERNIK-LALKA | Krzysztof Prystupa, Rafał Iwański

Chór, Balet i Orkiestra Opery Krakowskiej



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Krew, czosnek i musical. "Dracula" mieszka w Łodzi

      Veni, vidi, scripsi! "Dracula" w Teatrze Muzycznym w Łodzi to musical o pragnieniu nieśmiertelności, bo "wieczność jest za krótka, by żyć" oraz o... głodzie miłości, bo "wieczność jest za długa, by samotnie trwać". "Dracula" w reżyserii oraz z librettem Jakuba Szydłowskiego to niepowtarzalne musicalowe doświadczenie, którego w Polsce nie było od czasu "Tańca wampirów" i "Upiora w operze" w Teatrze Muzycznym ROMA. To  doświadczenie monumentalności w orkiestrowej muzyce, majestatycznej scenografii i zmysłowych choreografiach.  (Fot. Michał Matuszak)     Jest strasznie : nabici na pal,  mroczne cmentarze, mordowane noworodki, samobójcze skoki w otchłań morza i zapewnienie krwiopijców: "będziemy mordować i ssać". Krew spożywana jest bez ograniczeń, a w jej smaku można wyczuć "szczepy sacrum i profanum". Wśród widzów przechadzają się nienasycone wampiry , duchy z przeszłości: Joanna D'Arc, Napoleon, ż

#61 "Duża dawka mroku". Zaglądam na próbę "Draculi"

W 61 odcinku podcastu Musicalowe.info zabieram Was do Teatr Muzyczny w Łodzi, gdzie 18 maja premiera musicalu "Dracula" z librettem i w reżyserii Jakuba Szydłowskiego z muzyką Jakuba Lubowicza. Z podcastowym mikrofonem wybrałem się na jedną z prób do musicalu . POSŁUCHAJ na: 🎧 SPOTIFY https://tinyurl.com/3y49y9ch 🎧 YOUTUBE  https://youtu.be/lJif9qjydWw   🎧 APPLE PODCAST https://tinyurl.com/avrdb6cp Mam dziwne przeczucie, że szykuje się najciekawsza premiera sezonu... Gośćmi tego odcinka są reżyser Jakub Szydłowski, autorzy choreografii Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka, Anna Chadaj, która zaprojektowała kostiumy oraz artyści Asia Gorzała, Paweł Erdman, Piotr Płuska, Marcin Franc i Kamil Olczyk. Nasze rozmowy dotyczyły nie tylko przygotowań do musicalu, ale również "krwistych" tematów.  Premiera musicalu "Dracula" w Teatrze Muzycznym w Łodzi już 18 maja. Od 16 maja przedpremierowe pokazy. Podziękowania za pomoc w realizacji odcinka dla: Anna Korzo

#DOSIECI_WRÓĆCIESWEJ czyli "Jesus Christ Superstar" w Operze Lubelskiej

                                      Jak przyjęlibyśmy Jezusa współcześnie? Czy jego słowa przebiłyby się przez hałas i zło tego świata, przez biały szum telewizyjnych ekranów? Czy działalność Jezusa śledziłyby kamery monitoringu? Czy jego ukrzyżowanie mogłoby się stać spektakularnym wydarzeniem social mediów? A może zamiast biczowania wystarczyłby hejt internetowych komentarzy? Ile trwałby ten wirtualny lincz? Czy potem każdy wróciłby do swojej internetowej... sieci? Nad odpowiedziami na tak postawione pytania, pozwala zastanowić się najnowsza realizacja "Jesus Christ Superstar" w reżyserii Tomasza Mana na scenie Opery Lubelskiej. Mający ponad 50 lat musical Andrew Lloyd Webbera w wykonaniu lubelskich artystów zaskakuje świeżością, a libretto Tima Rice'a zadziwia aktualnością. Bo dzięki kilku reżyserskim zabiegom powstaje - bliski naszej rzeczywistości - spektakl o ludzkich emocjach, o miłości i zdradzie, o zadziwiającej roli vox populi. Z czytelnikami Musicalowe.info d