2 października na scenie Teatru Muzycznego w Poznaniu spotkały się gwiazdy scen musicalowych z całego kraju. Podczas Gali Musicalowej zorganizowanej w ramach festiwalu CZAS NA TEATR rozstrzygnięty został Ogólnopolski Plebiscyt Musicalowych Premier Sezonu 2022/2023. Ponadto po raz pierwszy w historii wręczona została nagroda imienia Maryny Miklaszewskiej za całokształt pracy artystycznej w dziedzinie musicalu i teatru muzycznego, którą otrzymał reżyser Wojciech Kościelniak.
Tę specjalną nagrodę przyznały Centrum Badań nad Teatrem Muzycznym UAM oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W kapitule konkursu znaleźli się Wojciech Bernatowicz, Rafał Koschany, Joanna Maleszyńska, Elżbieta Nowicka, Joanna Roszak, Piotr Sobierski, Elżbieta Wrotnowska-Gmyz oraz Marcin Zawada. W laudacji kapituły usłyszeliśmy m.in.: Spoglądając na trwającą już ćwierć wieku karierę musicalową, z całą pewnością można stwierdzić, że Wojciech Kościelniak jest profesorem teatru muzycznego w Polsce. Widzowie, niczym jego uczniowie, odbierają lekcję profesjonalizmu. Obcują ze spektaklami zrodzonymi z pasji i pokory wobec sceny, a także aktora. Spotykają artystę, którego wyobraźnia łączy się z matematyczną precyzją, tak istotną w muzyce oraz tak przydatną do uruchomienia wielkiej machiny, jaką jest produkcja musicalu.
– Chciałbym w imieniu wszystkich nagrodzonych powiedzieć, że dziękujemy za te nagrody. Ogromnie miło, że jest święto teatru musicalowego, który jest wciąż młody w Polsce. Mam wrażenie, że wreszcie mamy swoje miejsce, że nie jesteśmy przyklejeni do innych gatunków, tylko musical jest tutaj na pierwszym miejscu – mówił odbierając nagrodę Wojciech Kościelniak. – Kiedy zaczynałem, na palcach jednej ręki można było policzyć teatry, które zajmowały się musicalem i i tych premier było naprawdę niewiele. Natomiast dzisiaj musical prężnie działa i rozwija się, zajmuje swoje należne, ważne miejsce w polskim teatrze.
Również po raz pierwszy odbył się w tym roku Ogólnopolski Plebiscyt Musicalowych Premier Sezonu 2022/2023, który przeprowadziły trzy pasjonatki teatru: Maria Zysiak, Kinga Chwiałkowska i Sandra Duraj. Wzięło w nim udział blisko 4 tysiące widzów z całej Polski, a dodatkowo głosowanie przeprowadzone zostało wśród twórców internetowych, którzy zajmują się popularyzowaniem musicalu. W wyniku przeprowadzonego plebiscytu w ośmiu kategoriach wyłoniono zwycięzców.
Nagrodę dla najlepszej aktorki odebrała Natalia Piotrowska-Paciorek („We Will Rock You”), dla najlepszego aktora – Marcin Franc („West Side Story” i „Złap mnie, jeśli potrafisz”), najlepszą premierą wybrana została „Piękna i Bestia” (Teatr Muzyczny w Poznaniu), a piosenką „Ten tłum robi bum” („1989” Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego). Doceniono także realizatorów: najlepszym reżyserem została Magdalena Piekorz („Tootsie”), najlepszym choreografem Agnieszka Brańska („We Will Rock You”), scenografem Anna Chadaj („Piękna i Bestia”), a kostiumografem Agata Uchman („Piękna i Bestia”).
W Gali Musicalowej wyreżyserowanej przez Ewelinę Adamską-Porczyk udział wzięło 33 solistów, 10 tancerzy i 24-osobowa orkiestra pod kierownictwem muzycznym Radosława Matei. Na scenie, obok artystów związanych z Teatrem Muzycznym w Poznaniu, usłyszeć można było m.in. Małgorzatę Chruściel, Macieja Dybowskiego, Marcina Franca, Natalię Kujawę, Macieja Maciejewskiego, Agnieszkę Rose, Gudrun Schade, Annę Terpiłowską, Marię Tyszkiewicz i Małgorzatę Walendę.
Ze sceny wybrzmiały utwory z „SIX”, „Pilotów”, „West Side Story”, „Something Rotten”, „Pretty Woman”, „Złap mnie, jeśli potrafisz” czy „Next to normal”. Nie zabrakło także piosenek ze spektakli znanych z poznańskiej sceny: „Deszczowej piosenki”, „Kombinatu”, „Virtuoso” i „Ireny”. Na finał wszyscy artyści zaśpiewali wspólnie „Wieżę Babel” z legendarnego polskiego musicalu „Metro”.
– Artyści musicalowi, twórcy i realizatorzy zasługują na swoje święto, na docenienie ogromu ich pracy – mówi dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu Przemysław Kieliszewski. – Podczas tegorocznej edycji festiwalu CZAS NA TEATR zrobiliśmy pierwszy krok, a nagroda Instytutu Teatralnego i Centrum Badań nad Teatrem Muzycznym UAM jest znakomitym kamieniem węgielnym w budowie tego święta. Tę formułę pragniemy w kolejnych latach rozwijać, uwzględniając głos widzów i ekspertów. Tworząc w Poznaniu czas i przestrzeń dla nagrodzenia w sposób obiektywny i profesjonalny tych, którzy budują polską scenę musicalową.
Mat. prasowy Teatru Muzycznego w Poznaniu. Fot. Fotostube
Komentarze
Prześlij komentarz