Przejdź do głównej zawartości

Doceniasz moją twórczość?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poznań centrum polskiego musicalu!

 


2 października na scenie Teatru Muzycznego w Poznaniu spotkały się gwiazdy scen musicalowych z całego kraju. Podczas Gali Musicalowej zorganizowanej w ramach festiwalu CZAS NA TEATR rozstrzygnięty został Ogólnopolski Plebiscyt Musicalowych Premier Sezonu 2022/2023. Ponadto po raz pierwszy w historii wręczona została nagroda imienia Maryny Miklaszewskiej za całokształt pracy artystycznej w dziedzinie musicalu i teatru muzycznego, którą otrzymał reżyser Wojciech Kościelniak.  

  Tę specjalną nagrodę przyznały Centrum Badań nad Teatrem Muzycznym UAM oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W kapitule konkursu znaleźli się Wojciech Bernatowicz, Rafał Koschany, Joanna Maleszyńska, Elżbieta Nowicka, Joanna Roszak,  Piotr Sobierski, Elżbieta Wrotnowska-Gmyz oraz Marcin Zawada. W laudacji kapituły usłyszeliśmy m.in.: Spoglądając na trwającą już ćwierć wieku karierę musicalową, z całą pewnością można stwierdzić, że Wojciech Kościelniak jest profesorem teatru muzycznego w Polsce. Widzowie, niczym jego uczniowie, odbierają lekcję profesjonalizmu. Obcują ze spektaklami zrodzonymi z pasji i pokory wobec sceny, a także aktora. Spotykają artystę, którego wyobraźnia łączy się z matematyczną precyzją, tak istotną w muzyce oraz tak przydatną do uruchomienia wielkiej machiny, jaką jest produkcja musicalu.  

–  Chciałbym w imieniu wszystkich nagrodzonych powiedzieć, że dziękujemy za te nagrody. Ogromnie miło, że jest święto teatru musicalowego, który jest wciąż młody w Polsce. Mam wrażenie, że wreszcie mamy swoje miejsce, że nie jesteśmy przyklejeni do innych gatunków, tylko musical jest tutaj na pierwszym miejscumówił odbierając nagrodę Wojciech Kościelniak. –  Kiedy zaczynałem, na palcach jednej ręki można było policzyć teatry, które zajmowały się musicalem i i tych premier było naprawdę niewiele. Natomiast dzisiaj musical prężnie działa i rozwija się, zajmuje swoje należne, ważne miejsce w polskim teatrze. 

   Również po raz pierwszy odbył się w tym roku Ogólnopolski Plebiscyt Musicalowych Premier Sezonu 2022/2023, który przeprowadziły trzy pasjonatki teatru: Maria Zysiak, Kinga Chwiałkowska i Sandra Duraj. Wzięło w nim udział blisko 4 tysiące widzów z całej Polski, a dodatkowo głosowanie przeprowadzone zostało wśród twórców internetowych, którzy zajmują się popularyzowaniem musicalu. W wyniku przeprowadzonego plebiscytu w ośmiu kategoriach wyłoniono zwycięzców.  

   Nagrodę dla najlepszej aktorki odebrała Natalia Piotrowska-Paciorek („We Will Rock You”), dla najlepszego aktora – Marcin Franc („West Side Story” i „Złap mnie, jeśli potrafisz”), najlepszą premierą wybrana została „Piękna i Bestia” (Teatr Muzyczny w Poznaniu), a piosenką „Ten tłum robi bum” („1989” Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego). Doceniono także realizatorów: najlepszym reżyserem została Magdalena Piekorz („Tootsie”), najlepszym choreografem Agnieszka Brańska („We Will Rock You”), scenografem Anna Chadaj („Piękna i Bestia”), a kostiumografem Agata Uchman („Piękna i Bestia”). 

   W Gali Musicalowej wyreżyserowanej przez Ewelinę Adamską-Porczyk udział wzięło 33 solistów, 10 tancerzy i 24-osobowa orkiestra pod kierownictwem muzycznym Radosława Matei. Na scenie, obok artystów związanych z Teatrem Muzycznym w Poznaniu, usłyszeć można było m.in. Małgorzatę Chruściel, Macieja Dybowskiego, Marcina Franca, Natalię Kujawę, Macieja Maciejewskiego, Agnieszkę Rose, Gudrun Schade, Annę Terpiłowską, Marię Tyszkiewicz i Małgorzatę Walendę. 

    Ze sceny wybrzmiały utwory z „SIX”, „Pilotów”, „West Side Story”, „Something Rotten”, „Pretty Woman”, „Złap mnie, jeśli potrafisz” czy „Next to normal”. Nie zabrakło także piosenek ze spektakli znanych z poznańskiej sceny: „Deszczowej piosenki”, „Kombinatu”, „Virtuoso” i „Ireny”. Na finał wszyscy artyści zaśpiewali wspólnie „Wieżę Babel” z legendarnego polskiego musicalu „Metro”. 

Artyści musicalowi, twórcy i realizatorzy zasługują na swoje święto, na docenienie ogromu ich pracymówi dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu Przemysław Kieliszewski. – Podczas tegorocznej edycji festiwalu CZAS NA TEATR zrobiliśmy pierwszy krok, a nagroda Instytutu Teatralnego i Centrum Badań nad Teatrem Muzycznym UAM jest znakomitym kamieniem węgielnym w budowie tego święta. Tę formułę pragniemy w kolejnych latach rozwijać, uwzględniając głos widzów i ekspertów. Tworząc w Poznaniu czas i przestrzeń dla nagrodzenia w sposób obiektywny i profesjonalny tych, którzy budują polską scenę musicalową. Mat. prasowy Teatru Muzycznego w Poznaniu. Fot. Fotostube

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

#45 „Cium, cium. Mniam, mniam”. „Piękna Lucynda” w Toruniu.

„Piękna Lucynda” Mariana Hemara w reżyserii Tomasza Czarneckiego to najgorętsza premiera sezonu. Blisko dwie godziny bawiącego do łez humoru, wciągających, rytmicznych dialogów, cudownej, archaicznej polszczyzny oraz oryginalnej, doskonałej muzyki. Całość uwodzi widza wyrafinowaną, zmysłową formą i pierwszorzędnym warsztatem aktorskim wszystkich artystów! A wciąż aktualny w treści Hemar serwuje publice zachwycającą komedię muzyczną, w której bawi się gatunkami: operetką, wodewilem, kabaretem. „Piękna Lucynda” to wspaniała historia o miłości. O dylematach z nią związanych. No cóż... „Cium, cium. Mniam, mniam” - jest pysznie i smakowicie w Teatrze Muzycznym w Toruniu.      Nie masz czasu na czytanie posłuchaj moich wrażeniach ze spektaklu w kolejnym odcinku podcastu na SPOTIFY , YOUTUBE , APPLE PODCAST którego gośćmi są: Anna Wołek , dyrektor Teatru Muzycznego w Toruniu, Tomasz Czarnecki reżyser spektaklu, Michał Cyran choreograf oraz Paulina Grochowska - Stekla , który przygotowała

#29 Toruń. Tu "Przyjaciół" masz!

  Popremierowo o najnowszej produkcji Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu o musicalu "Friends! The Musical Parody" w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej.     Z tego odcinka dowiecie się jak chodzi się w czarnych, obcisłych spodniach, opowiemy także, kto w musicalu wystąpił w roli... drobiu. W tym odcinku będą prawdziwe wzruszenia, a obok artystów i realizatorów spektaklu rozmawiać będziemy z... Rachel (tak, tą Rachel). Zdradzi nam przepis na ciasto. Sporo ostatnio wypieków w musicalach w "Kelnerce" są tarty, w "Błękitnym Zamku" apetyczny tort. A w musicalu "Friends"...          TEN TEKST ORAZ POPREMIEROWY REPORTAŻ POSŁUCHASZ TUTAJ      Na początek przyznam się do czegoś: nigdy nie oglądałem serialu "Przyjaciele". Nie znając postaci, nie znając relacji między nimi obejrzałem musical będący parodią serialu. I tu zaskoczenie!!! Świetnie się bawiłem. Postaci są na tyle solidnie budowane w musicalu, że nawet bez dodatkowej wiedzy z

#43 Kilkaset kroków w szpilkach. „Tootsie” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie

      Dorothy Michaels wiedziała coś, czego nie wiedział Michael Dorsey. Ja po obejrzeniu musicalu „Tootsie” też wiem, coś czego Wy jeszcze nie wiecie, a być może wciąż zastanawiacie się czy wybrać się do Teatru Rozrywki. (for. A. Wacławek)     Tomasz Wojtan - grający głównego bohatera / główną bohaterkę musicalu „Tootsie” w reżyserii Magdaleny Piekorz - dołącza do mojego prywatnego panteonu najlepszych aktorów grających damskie role (Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Wojciech Pokora, Dustin Hoffman, Tony Curtis). Premiera w Teatrze Rozrywki w Chorzowie to bawiąca do łez komedia w doskonałym przekładzie Daniela Wyszogrodzkiego, wspaniałe aktorstwo, fantastycznie zagrana muzyka, scenograficzno-techniczny majstersztyk i choreografie, od których nie można oderwać wzroku .       Tym razem dzielę się z Wami wrażeniami z musicalu, po którym wiele się nie spodziewałem, a który stał się dla mnie bardzo satysfakcjonującym odkryciem kończącego się sezonu. Mój brak oczekiwań wynikał głównie z pewn