Przejdź do głównej zawartości

Doceniasz moją twórczość?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poznań centrum polskiego musicalu!

 


2 października na scenie Teatru Muzycznego w Poznaniu spotkały się gwiazdy scen musicalowych z całego kraju. Podczas Gali Musicalowej zorganizowanej w ramach festiwalu CZAS NA TEATR rozstrzygnięty został Ogólnopolski Plebiscyt Musicalowych Premier Sezonu 2022/2023. Ponadto po raz pierwszy w historii wręczona została nagroda imienia Maryny Miklaszewskiej za całokształt pracy artystycznej w dziedzinie musicalu i teatru muzycznego, którą otrzymał reżyser Wojciech Kościelniak.  

  Tę specjalną nagrodę przyznały Centrum Badań nad Teatrem Muzycznym UAM oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W kapitule konkursu znaleźli się Wojciech Bernatowicz, Rafał Koschany, Joanna Maleszyńska, Elżbieta Nowicka, Joanna Roszak,  Piotr Sobierski, Elżbieta Wrotnowska-Gmyz oraz Marcin Zawada. W laudacji kapituły usłyszeliśmy m.in.: Spoglądając na trwającą już ćwierć wieku karierę musicalową, z całą pewnością można stwierdzić, że Wojciech Kościelniak jest profesorem teatru muzycznego w Polsce. Widzowie, niczym jego uczniowie, odbierają lekcję profesjonalizmu. Obcują ze spektaklami zrodzonymi z pasji i pokory wobec sceny, a także aktora. Spotykają artystę, którego wyobraźnia łączy się z matematyczną precyzją, tak istotną w muzyce oraz tak przydatną do uruchomienia wielkiej machiny, jaką jest produkcja musicalu.  

–  Chciałbym w imieniu wszystkich nagrodzonych powiedzieć, że dziękujemy za te nagrody. Ogromnie miło, że jest święto teatru musicalowego, który jest wciąż młody w Polsce. Mam wrażenie, że wreszcie mamy swoje miejsce, że nie jesteśmy przyklejeni do innych gatunków, tylko musical jest tutaj na pierwszym miejscumówił odbierając nagrodę Wojciech Kościelniak. –  Kiedy zaczynałem, na palcach jednej ręki można było policzyć teatry, które zajmowały się musicalem i i tych premier było naprawdę niewiele. Natomiast dzisiaj musical prężnie działa i rozwija się, zajmuje swoje należne, ważne miejsce w polskim teatrze. 

   Również po raz pierwszy odbył się w tym roku Ogólnopolski Plebiscyt Musicalowych Premier Sezonu 2022/2023, który przeprowadziły trzy pasjonatki teatru: Maria Zysiak, Kinga Chwiałkowska i Sandra Duraj. Wzięło w nim udział blisko 4 tysiące widzów z całej Polski, a dodatkowo głosowanie przeprowadzone zostało wśród twórców internetowych, którzy zajmują się popularyzowaniem musicalu. W wyniku przeprowadzonego plebiscytu w ośmiu kategoriach wyłoniono zwycięzców.  

   Nagrodę dla najlepszej aktorki odebrała Natalia Piotrowska-Paciorek („We Will Rock You”), dla najlepszego aktora – Marcin Franc („West Side Story” i „Złap mnie, jeśli potrafisz”), najlepszą premierą wybrana została „Piękna i Bestia” (Teatr Muzyczny w Poznaniu), a piosenką „Ten tłum robi bum” („1989” Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego). Doceniono także realizatorów: najlepszym reżyserem została Magdalena Piekorz („Tootsie”), najlepszym choreografem Agnieszka Brańska („We Will Rock You”), scenografem Anna Chadaj („Piękna i Bestia”), a kostiumografem Agata Uchman („Piękna i Bestia”). 

   W Gali Musicalowej wyreżyserowanej przez Ewelinę Adamską-Porczyk udział wzięło 33 solistów, 10 tancerzy i 24-osobowa orkiestra pod kierownictwem muzycznym Radosława Matei. Na scenie, obok artystów związanych z Teatrem Muzycznym w Poznaniu, usłyszeć można było m.in. Małgorzatę Chruściel, Macieja Dybowskiego, Marcina Franca, Natalię Kujawę, Macieja Maciejewskiego, Agnieszkę Rose, Gudrun Schade, Annę Terpiłowską, Marię Tyszkiewicz i Małgorzatę Walendę. 

    Ze sceny wybrzmiały utwory z „SIX”, „Pilotów”, „West Side Story”, „Something Rotten”, „Pretty Woman”, „Złap mnie, jeśli potrafisz” czy „Next to normal”. Nie zabrakło także piosenek ze spektakli znanych z poznańskiej sceny: „Deszczowej piosenki”, „Kombinatu”, „Virtuoso” i „Ireny”. Na finał wszyscy artyści zaśpiewali wspólnie „Wieżę Babel” z legendarnego polskiego musicalu „Metro”. 

Artyści musicalowi, twórcy i realizatorzy zasługują na swoje święto, na docenienie ogromu ich pracymówi dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu Przemysław Kieliszewski. – Podczas tegorocznej edycji festiwalu CZAS NA TEATR zrobiliśmy pierwszy krok, a nagroda Instytutu Teatralnego i Centrum Badań nad Teatrem Muzycznym UAM jest znakomitym kamieniem węgielnym w budowie tego święta. Tę formułę pragniemy w kolejnych latach rozwijać, uwzględniając głos widzów i ekspertów. Tworząc w Poznaniu czas i przestrzeń dla nagrodzenia w sposób obiektywny i profesjonalny tych, którzy budują polską scenę musicalową. 



Mat. prasowy Teatru Muzycznego w Poznaniu. Fot. Fotostube

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Krew, czosnek i musical. "Dracula" mieszka w Łodzi

      Veni, vidi, scripsi! "Dracula" w Teatrze Muzycznym w Łodzi to musical o pragnieniu nieśmiertelności, bo "wieczność jest za krótka, by żyć" oraz o... głodzie miłości, bo "wieczność jest za długa, by samotnie trwać". "Dracula" w reżyserii oraz z librettem Jakuba Szydłowskiego to niepowtarzalne musicalowe doświadczenie, którego w Polsce nie było od czasu "Tańca wampirów" i "Upiora w operze" w Teatrze Muzycznym ROMA. To  doświadczenie monumentalności w orkiestrowej muzyce, majestatycznej scenografii i zmysłowych choreografiach.  (Fot. Michał Matuszak)     Jest strasznie : nabici na pal,  mroczne cmentarze, mordowane noworodki, samobójcze skoki w otchłań morza i zapewnienie krwiopijców: "będziemy mordować i ssać". Krew spożywana jest bez ograniczeń, a w jej smaku można wyczuć "szczepy sacrum i profanum". Wśród widzów przechadzają się nienasycone wampiry , duchy z przeszłości: Joanna D'Arc, Napoleon, ż

#61 "Duża dawka mroku". Zaglądam na próbę "Draculi"

W 61 odcinku podcastu Musicalowe.info zabieram Was do Teatr Muzyczny w Łodzi, gdzie 18 maja premiera musicalu "Dracula" z librettem i w reżyserii Jakuba Szydłowskiego z muzyką Jakuba Lubowicza. Z podcastowym mikrofonem wybrałem się na jedną z prób do musicalu . POSŁUCHAJ na: 🎧 SPOTIFY https://tinyurl.com/3y49y9ch 🎧 YOUTUBE  https://youtu.be/lJif9qjydWw   🎧 APPLE PODCAST https://tinyurl.com/avrdb6cp Mam dziwne przeczucie, że szykuje się najciekawsza premiera sezonu... Gośćmi tego odcinka są reżyser Jakub Szydłowski, autorzy choreografii Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka, Anna Chadaj, która zaprojektowała kostiumy oraz artyści Asia Gorzała, Paweł Erdman, Piotr Płuska, Marcin Franc i Kamil Olczyk. Nasze rozmowy dotyczyły nie tylko przygotowań do musicalu, ale również "krwistych" tematów.  Premiera musicalu "Dracula" w Teatrze Muzycznym w Łodzi już 18 maja. Od 16 maja przedpremierowe pokazy. Podziękowania za pomoc w realizacji odcinka dla: Anna Korzo

#DOSIECI_WRÓĆCIESWEJ czyli "Jesus Christ Superstar" w Operze Lubelskiej

                                      Jak przyjęlibyśmy Jezusa współcześnie? Czy jego słowa przebiłyby się przez hałas i zło tego świata, przez biały szum telewizyjnych ekranów? Czy działalność Jezusa śledziłyby kamery monitoringu? Czy jego ukrzyżowanie mogłoby się stać spektakularnym wydarzeniem social mediów? A może zamiast biczowania wystarczyłby hejt internetowych komentarzy? Ile trwałby ten wirtualny lincz? Czy potem każdy wróciłby do swojej internetowej... sieci? Nad odpowiedziami na tak postawione pytania, pozwala zastanowić się najnowsza realizacja "Jesus Christ Superstar" w reżyserii Tomasza Mana na scenie Opery Lubelskiej. Mający ponad 50 lat musical Andrew Lloyd Webbera w wykonaniu lubelskich artystów zaskakuje świeżością, a libretto Tima Rice'a zadziwia aktualnością. Bo dzięki kilku reżyserskim zabiegom powstaje - bliski naszej rzeczywistości - spektakl o ludzkich emocjach, o miłości i zdradzie, o zadziwiającej roli vox populi. Z czytelnikami Musicalowe.info d