Przejdź do głównej zawartości

Doceniasz moją twórczość?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Musical "Matylda". Lektura obowiązkowa!


Dawno temu na osiedlowej karuzeli - podobnie jak mali bohaterowie musicalu "Matylda" - marzyłem o dorosłości. Po obejrzeniu spektaklu w reżyserii Jacka Mikolajczyka  znów pragnę patrzeć na świat oczami dziecka, wymyślać swoje "historyjki", bawić się i wierzyć, że happy endy jednak się zdarzają. Premiera w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy  dostarcza doskonałej rozrywki i mnóstwa wzruszeń. Nie sądziłem, że ta prosta opowieść może sprawić tyle radości, wywołując salwy śmiechu dziecięcej publiczności i zachwyt dorosłych widzów, którym serwuje się najeżone skojarzeniami i podtekstami dowcipne teksty ("Od Reymonta wolę jointa"). Przekład i "narodowe" wtrącenia Mikołajczyka jak zawsze na najwyższym poziomie!
 "Wydrukowane" foyer teatru i wypełniona literami scenografia Mariusz Napierała  pozwala komfortowo zanużyć się w lekturze musicalu. Najlepsza w Polsce musicalowa para choreografów Jarosław Staniek- fanpage i Katarzyna Zielonka  znów zbudowała sceniczne obrazy pełne subtelnego ruchu oraz niesamowicie dynamiczne choreografie. Gdy wykonywali je najmłodsi artyści, mój zachwyt rósł z każdym ich krokiem.  

Mój zmysł słuchu zachwycił Adam Lemańczyk ze swoim zespołem muzycznym. Tak! Muzyka w musicalu "Matylda" jest na żywo!

O kostiumy zadbał Tomasz Jacyków - delektowałem się kolorami strojów Pani Kornik, schludnością szkolnych mundurków, spódnicą Panny Miodek i... kreacją Eskapologisty! Cudo!

W roli Matyldy miałem okazję obejrzeć Łucję Dobrogowską. Ta ośmioletnia, niesamowicie uzdolniona wokalnie(!) i aktorsko(!) artystka dostarczyła mi mnóstwa wzruszeń; duet z Eskapologistą ( Łukasz Przykłocki ) to eksplozja emocji. Nieprawdopodobna osobowość, ogromna świadomość sceny i jednocześnie lekkość kreowania postaci Matyldy. 
Łucja Dobrogowska stworzyła perfekcyjną Matyldę, a Jeremiasz Gzyl .... doskonałą i jednocześnie okrutną, sadystyczną Agatę Łomot. Tego nie da się ubrać w słowa. To trzeba zobaczyć!!! Ostrzegam, że panna Łomot powoduje, że wracają szkolne traumy (ja takie z "kozą" na wuefie miałem) :-)

Wokalnym odkryciem musicalu "Matylda" była dla mnie Sara Lech , grająca Pannę Miodek.  Przepiękna barwa głosu! Duet Korników: Katarzyna Chmara  i Paweł Klowan, rozbawił mnie do łez, budząc skojarzenia z... Thenardierami z "Les Miserables"... Cieszę się, że po "Bodyguard" i "Bonnie&Clyde" w Teatr Muzyczny ADRIA  zobaczyłem Filip Łach w nowej odsłonie  ("...  i Rudolfo").

PS.  Teatr Kameralny w Bydgoszczy jest piękny! Najmłodsza scena w Polsce! Nowocześnie, komfortowo! I nawet jest orkiestron!!!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Krew, czosnek i musical. "Dracula" mieszka w Łodzi

      Veni, vidi, scripsi! "Dracula" w Teatrze Muzycznym w Łodzi to musical o pragnieniu nieśmiertelności, bo "wieczność jest za krótka, by żyć" oraz o... głodzie miłości, bo "wieczność jest za długa, by samotnie trwać". "Dracula" w reżyserii oraz z librettem Jakuba Szydłowskiego to niepowtarzalne musicalowe doświadczenie, którego w Polsce nie było od czasu "Tańca wampirów" i "Upiora w operze" w Teatrze Muzycznym ROMA. To  doświadczenie monumentalności w orkiestrowej muzyce, majestatycznej scenografii i zmysłowych choreografiach.  (Fot. Michał Matuszak)     Jest strasznie : nabici na pal,  mroczne cmentarze, mordowane noworodki, samobójcze skoki w otchłań morza i zapewnienie krwiopijców: "będziemy mordować i ssać". Krew spożywana jest bez ograniczeń, a w jej smaku można wyczuć "szczepy sacrum i profanum". Wśród widzów przechadzają się nienasycone wampiry , duchy z przeszłości: Joanna D'Arc, Napoleon, ż

#45 „Cium, cium. Mniam, mniam”. „Piękna Lucynda” w Toruniu.

„Piękna Lucynda” Mariana Hemara w reżyserii Tomasza Czarneckiego to najgorętsza premiera sezonu. Blisko dwie godziny bawiącego do łez humoru, wciągających, rytmicznych dialogów, cudownej, archaicznej polszczyzny oraz oryginalnej, doskonałej muzyki. Całość uwodzi widza wyrafinowaną, zmysłową formą i pierwszorzędnym warsztatem aktorskim wszystkich artystów! A wciąż aktualny w treści Hemar serwuje publice zachwycającą komedię muzyczną, w której bawi się gatunkami: operetką, wodewilem, kabaretem. „Piękna Lucynda” to wspaniała historia o miłości. O dylematach z nią związanych. No cóż... „Cium, cium. Mniam, mniam” - jest pysznie i smakowicie w Teatrze Muzycznym w Toruniu.      Nie masz czasu na czytanie posłuchaj moich wrażeniach ze spektaklu w kolejnym odcinku podcastu na SPOTIFY , YOUTUBE , APPLE PODCAST którego gośćmi są: Anna Wołek , dyrektor Teatru Muzycznego w Toruniu, Tomasz Czarnecki reżyser spektaklu, Michał Cyran choreograf oraz Paulina Grochowska - Stekla , który przygotowała

#61 "Duża dawka mroku". Zaglądam na próbę "Draculi"

W 61 odcinku podcastu Musicalowe.info zabieram Was do Teatr Muzyczny w Łodzi, gdzie 18 maja premiera musicalu "Dracula" z librettem i w reżyserii Jakuba Szydłowskiego z muzyką Jakuba Lubowicza. Z podcastowym mikrofonem wybrałem się na jedną z prób do musicalu . POSŁUCHAJ na: 🎧 SPOTIFY https://tinyurl.com/3y49y9ch 🎧 YOUTUBE  https://youtu.be/lJif9qjydWw   🎧 APPLE PODCAST https://tinyurl.com/avrdb6cp Mam dziwne przeczucie, że szykuje się najciekawsza premiera sezonu... Gośćmi tego odcinka są reżyser Jakub Szydłowski, autorzy choreografii Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka, Anna Chadaj, która zaprojektowała kostiumy oraz artyści Asia Gorzała, Paweł Erdman, Piotr Płuska, Marcin Franc i Kamil Olczyk. Nasze rozmowy dotyczyły nie tylko przygotowań do musicalu, ale również "krwistych" tematów.  Premiera musicalu "Dracula" w Teatrze Muzycznym w Łodzi już 18 maja. Od 16 maja przedpremierowe pokazy. Podziękowania za pomoc w realizacji odcinka dla: Anna Korzo