Przejdź do głównej zawartości

Doceniasz moją twórczość?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Musical "Matylda". Lektura obowiązkowa!


Dawno temu na osiedlowej karuzeli - podobnie jak mali bohaterowie musicalu "Matylda" - marzyłem o dorosłości. Po obejrzeniu spektaklu w reżyserii Jacka Mikolajczyka  znów pragnę patrzeć na świat oczami dziecka, wymyślać swoje "historyjki", bawić się i wierzyć, że happy endy jednak się zdarzają. Premiera w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy  dostarcza doskonałej rozrywki i mnóstwa wzruszeń. Nie sądziłem, że ta prosta opowieść może sprawić tyle radości, wywołując salwy śmiechu dziecięcej publiczności i zachwyt dorosłych widzów, którym serwuje się najeżone skojarzeniami i podtekstami dowcipne teksty ("Od Reymonta wolę jointa"). Przekład i "narodowe" wtrącenia Mikołajczyka jak zawsze na najwyższym poziomie!
 "Wydrukowane" foyer teatru i wypełniona literami scenografia Mariusz Napierała  pozwala komfortowo zanużyć się w lekturze musicalu. Najlepsza w Polsce musicalowa para choreografów Jarosław Staniek- fanpage i Katarzyna Zielonka  znów zbudowała sceniczne obrazy pełne subtelnego ruchu oraz niesamowicie dynamiczne choreografie. Gdy wykonywali je najmłodsi artyści, mój zachwyt rósł z każdym ich krokiem.  

Mój zmysł słuchu zachwycił Adam Lemańczyk ze swoim zespołem muzycznym. Tak! Muzyka w musicalu "Matylda" jest na żywo!

O kostiumy zadbał Tomasz Jacyków - delektowałem się kolorami strojów Pani Kornik, schludnością szkolnych mundurków, spódnicą Panny Miodek i... kreacją Eskapologisty! Cudo!

W roli Matyldy miałem okazję obejrzeć Łucję Dobrogowską. Ta ośmioletnia, niesamowicie uzdolniona wokalnie(!) i aktorsko(!) artystka dostarczyła mi mnóstwa wzruszeń; duet z Eskapologistą ( Łukasz Przykłocki ) to eksplozja emocji. Nieprawdopodobna osobowość, ogromna świadomość sceny i jednocześnie lekkość kreowania postaci Matyldy. 
Łucja Dobrogowska stworzyła perfekcyjną Matyldę, a Jeremiasz Gzyl .... doskonałą i jednocześnie okrutną, sadystyczną Agatę Łomot. Tego nie da się ubrać w słowa. To trzeba zobaczyć!!! Ostrzegam, że panna Łomot powoduje, że wracają szkolne traumy (ja takie z "kozą" na wuefie miałem) :-)

Wokalnym odkryciem musicalu "Matylda" była dla mnie Sara Lech , grająca Pannę Miodek.  Przepiękna barwa głosu! Duet Korników: Katarzyna Chmara  i Paweł Klowan, rozbawił mnie do łez, budząc skojarzenia z... Thenardierami z "Les Miserables"... Cieszę się, że po "Bodyguard" i "Bonnie&Clyde" w Teatr Muzyczny ADRIA  zobaczyłem Filip Łach w nowej odsłonie  ("...  i Rudolfo").

PS.  Teatr Kameralny w Bydgoszczy jest piękny! Najmłodsza scena w Polsce! Nowocześnie, komfortowo! I nawet jest orkiestron!!!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

#45 „Cium, cium. Mniam, mniam”. „Piękna Lucynda” w Toruniu.

„Piękna Lucynda” Mariana Hemara w reżyserii Tomasza Czarneckiego to najgorętsza premiera sezonu. Blisko dwie godziny bawiącego do łez humoru, wciągających, rytmicznych dialogów, cudownej, archaicznej polszczyzny oraz oryginalnej, doskonałej muzyki. Całość uwodzi widza wyrafinowaną, zmysłową formą i pierwszorzędnym warsztatem aktorskim wszystkich artystów! A wciąż aktualny w treści Hemar serwuje publice zachwycającą komedię muzyczną, w której bawi się gatunkami: operetką, wodewilem, kabaretem. „Piękna Lucynda” to wspaniała historia o miłości. O dylematach z nią związanych. No cóż... „Cium, cium. Mniam, mniam” - jest pysznie i smakowicie w Teatrze Muzycznym w Toruniu.      Nie masz czasu na czytanie posłuchaj moich wrażeniach ze spektaklu w kolejnym odcinku podcastu na SPOTIFY , YOUTUBE , APPLE PODCAST którego gośćmi są: Anna Wołek , dyrektor Teatru Muzycznego w Toruniu, Tomasz Czarnecki reżyser spektaklu, Michał Cyran choreograf oraz Paulina Grochowska - Stekla , który przygotowała

#43 Kilkaset kroków w szpilkach. „Tootsie” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie

      Dorothy Michaels wiedziała coś, czego nie wiedział Michael Dorsey. Ja po obejrzeniu musicalu „Tootsie” też wiem, coś czego Wy jeszcze nie wiecie, a być może wciąż zastanawiacie się czy wybrać się do Teatru Rozrywki. (for. A. Wacławek)     Tomasz Wojtan - grający głównego bohatera / główną bohaterkę musicalu „Tootsie” w reżyserii Magdaleny Piekorz - dołącza do mojego prywatnego panteonu najlepszych aktorów grających damskie role (Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Wojciech Pokora, Dustin Hoffman, Tony Curtis). Premiera w Teatrze Rozrywki w Chorzowie to bawiąca do łez komedia w doskonałym przekładzie Daniela Wyszogrodzkiego, wspaniałe aktorstwo, fantastycznie zagrana muzyka, scenograficzno-techniczny majstersztyk i choreografie, od których nie można oderwać wzroku .       Tym razem dzielę się z Wami wrażeniami z musicalu, po którym wiele się nie spodziewałem, a który stał się dla mnie bardzo satysfakcjonującym odkryciem kończącego się sezonu. Mój brak oczekiwań wynikał głównie z pewn

#29 Toruń. Tu "Przyjaciół" masz!

  Popremierowo o najnowszej produkcji Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu o musicalu "Friends! The Musical Parody" w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej.     Z tego odcinka dowiecie się jak chodzi się w czarnych, obcisłych spodniach, opowiemy także, kto w musicalu wystąpił w roli... drobiu. W tym odcinku będą prawdziwe wzruszenia, a obok artystów i realizatorów spektaklu rozmawiać będziemy z... Rachel (tak, tą Rachel). Zdradzi nam przepis na ciasto. Sporo ostatnio wypieków w musicalach w "Kelnerce" są tarty, w "Błękitnym Zamku" apetyczny tort. A w musicalu "Friends"...          TEN TEKST ORAZ POPREMIEROWY REPORTAŻ POSŁUCHASZ TUTAJ      Na początek przyznam się do czegoś: nigdy nie oglądałem serialu "Przyjaciele". Nie znając postaci, nie znając relacji między nimi obejrzałem musical będący parodią serialu. I tu zaskoczenie!!! Świetnie się bawiłem. Postaci są na tyle solidnie budowane w musicalu, że nawet bez dodatkowej wiedzy z