Przejdź do głównej zawartości

Doceniasz moją twórczość?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

#34 Edyta Krzemień - nie tylko musicaleKolejny wakacyjny odcinek, w którym gościem jest Edyta Krzemień aktorka musicalowa, ostatnio coraz odważniej sięgającą po nowe muzyczne wyzwania. Udział w koncercie kompozytora ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, występ w kanadyjskim Cirque de Soleil czy pierwsze w życiu doświadczenie ze zbiórką pieniędzy na własny teledysk. Na chwilę wrócimy też do początku musicalowej kariery, która jak się okazuje nie była nigdy głównym życiowym celem Edyty Krzemień. 

Na zdjęciu Edyta Krzemień jako Ellen w "Miss Saigon" w Teatrze Muzyczny w Łodzi. Fot. Michał Matuszak. 

Zanim jednak spotkanie z gościem tego odcinka, zajrzyjmy do musicalowego kalendarza. Nowy sezon teatralny rozpocznie się już za chwilę. Oprócz powrotu na scenę tytułów znanych z poprzedniego sezonu bądźcie gotowi na niesamowite premiery. 

11 września na premierę familijnego musicalu "Kajko i Kokosz. Szkoła latania" zaprasza warszawski Teatr Syrena. To musicalowa adaptacja komiksu w reżyserii Jakuba Szydłowskiego i z muzyką Jakuba Lubowicza.  Również 11 września w Teatrze Muzycznym w Gdyni premiera "Mistrza i Małgorzaty" w reżyserii Janusza Józefowicza z muzyką Janusza Stokłosy. 

Bardzo mnie cieszy, że musicalowo robi się coraz bardziej w województwie kujawsko-pomorskim, w którym Musicalowe Info ma swoje centrum dowodzenia. To głównie zasługa Teatru Muzycznego w Toruniu, Filharmonii Pomorskiej oraz Teatru Kameralnego w Bydgoszczy - gdzie w tym roku można było obejrzeć premierę musicalu "Wyspa" w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej. A już 18 września premiera "Bulwaru Zachodzącego Słońca" A. L. Webbera w reżyserii Jacka Mikołajczyka w Operze Nova w Bydgoszczy.

22 września w Teatrze Rozrywki w Chorzowie polska prapremiera "Pinoccio. Il grande musical" w reżyserii Magdaleny Piekorz. Musical miał prapremierę w roku 2003. To pierwszy oryginalny musical włoski, który zobaczyło pół miliona widzów!

25 września na swoje pierwsze urodziny zaprasza Teatr Muzyczny Adria w Koszalinie. Tego dnia zaplanowano premierę musicalu "Bonnie i Clyde" . Tytuł wystawiano dotychczas na Broadwayu i West End, Tokio, Seul i Praga, a teraz obejrzycie go w Koszalinie! Musical "Bonnie i Clyde" z muzyką Franka Wildhorna i librettem Ivana Menchella miał swoją premierę w San Diego w 2009 roku. Więcej o premierze usłyszycie w 35 odcinku podcastu.

25 września przekładana kilkukrotnie premiera musicalu "Pretty Women" w Teatrze Muzycznym w Łodzi w reżyserii Jakuba Szydłowskiego. 

8 października w Kujawsko-Pomorskim Teatrze Muzycznym w Toruniu premiera musicalu "Once" w reżyserii Tomasza Dutkiewicza. W rolach głównych Paulina Grochowska i Kaja Mianowana oraz Michał Grobelny i Marek Puchowski. 

22 października zapraszam na pierwszą premierę Teatru Muzycznego Proscenium w Warszawie. Na Scenie Relax obejrzycie "Little Shop of Horrors"  Alana Menkena i Howarda Ashmana w reżyserii Antoniusza Dietziusa. 

A już 13 listopada w Operze na Zamku w Szczecinie premiera klasyki musicalu "My Fair Lady" w reżyserii Jakuba Szydłowskiego. Zerkam na mój kalendarz i wygląda na to, że to już 3 premiera tego reżysera w nowym sezonie musicalowym. 

To premiery w najbliższych miesiącach, choć są już potwierdzone również styczniowe premiery to między innym "Cesarz" w reż. Cezarego Studniaka, na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego w Teatrze Capitol we Wrocławiu oraz "West Side Story" w przekładzie Daniela Wyszogrodzkiej i w reżyserii... zgadniecie? Jakuba Szydłowskiego. To oczywiście w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

  Oczywiście poza premierami w repertuarach teatrów w nowym sezon czeka na Was kilkanaście musicalowych tytułów: "Waitress" w Teatrze Roma, "Bitwa o tron. Musicalowy talent show", "Rodzina Addamsów", "Rock of Ages", "Next to normal" oraz "Kapitan Żbik i żółty saturator" w Teatrze Syrena. W Teatrze Muzycznym w Poznaniu czekać na Was będą "Kombinat", "Pippin" a w Krakowskim Teatrze Variete "Chicago", "Pretty Women" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka oraz farsa muzyczna "Bez seksu proszę". W Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu można nadrobić zaległości musicalowe i obejrzeć "Blaszany bębenek", "Frankensteina", "Lazarusa" oraz genialny musical "Mock. Czarna burleska".  W Teatrze Studio Buffo w Warszawie "Metro", "Romeo i Julia" oraz "Polita". W warszawskim Teatrze Dramatycznym we wrześniu i paździeniku również musicalowo: "Kinky Boots", "Cabaret" i "Człowiek z La Manchy". W Teatrze Muzycznym w Lublinie wybierzcie się na "Skrzypka na dachu" oraz "Halo, Szpicbródka". W nowym sezonie polecam również "Błękitny zamek" oraz "Thrill me" w Mazowieckim Teatrze Muzycznym w Warszawie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Krew, czosnek i musical. "Dracula" mieszka w Łodzi

      Veni, vidi, scripsi! "Dracula" w Teatrze Muzycznym w Łodzi to musical o pragnieniu nieśmiertelności, bo "wieczność jest za krótka, by żyć" oraz o... głodzie miłości, bo "wieczność jest za długa, by samotnie trwać". "Dracula" w reżyserii oraz z librettem Jakuba Szydłowskiego to niepowtarzalne musicalowe doświadczenie, którego w Polsce nie było od czasu "Tańca wampirów" i "Upiora w operze" w Teatrze Muzycznym ROMA. To  doświadczenie monumentalności w orkiestrowej muzyce, majestatycznej scenografii i zmysłowych choreografiach.  (Fot. Michał Matuszak)     Jest strasznie : nabici na pal,  mroczne cmentarze, mordowane noworodki, samobójcze skoki w otchłań morza i zapewnienie krwiopijców: "będziemy mordować i ssać". Krew spożywana jest bez ograniczeń, a w jej smaku można wyczuć "szczepy sacrum i profanum". Wśród widzów przechadzają się nienasycone wampiry , duchy z przeszłości: Joanna D'Arc, Napoleon, ż

#45 „Cium, cium. Mniam, mniam”. „Piękna Lucynda” w Toruniu.

„Piękna Lucynda” Mariana Hemara w reżyserii Tomasza Czarneckiego to najgorętsza premiera sezonu. Blisko dwie godziny bawiącego do łez humoru, wciągających, rytmicznych dialogów, cudownej, archaicznej polszczyzny oraz oryginalnej, doskonałej muzyki. Całość uwodzi widza wyrafinowaną, zmysłową formą i pierwszorzędnym warsztatem aktorskim wszystkich artystów! A wciąż aktualny w treści Hemar serwuje publice zachwycającą komedię muzyczną, w której bawi się gatunkami: operetką, wodewilem, kabaretem. „Piękna Lucynda” to wspaniała historia o miłości. O dylematach z nią związanych. No cóż... „Cium, cium. Mniam, mniam” - jest pysznie i smakowicie w Teatrze Muzycznym w Toruniu.      Nie masz czasu na czytanie posłuchaj moich wrażeniach ze spektaklu w kolejnym odcinku podcastu na SPOTIFY , YOUTUBE , APPLE PODCAST którego gośćmi są: Anna Wołek , dyrektor Teatru Muzycznego w Toruniu, Tomasz Czarnecki reżyser spektaklu, Michał Cyran choreograf oraz Paulina Grochowska - Stekla , który przygotowała

#61 "Duża dawka mroku". Zaglądam na próbę "Draculi"

W 61 odcinku podcastu Musicalowe.info zabieram Was do Teatr Muzyczny w Łodzi, gdzie 18 maja premiera musicalu "Dracula" z librettem i w reżyserii Jakuba Szydłowskiego z muzyką Jakuba Lubowicza. Z podcastowym mikrofonem wybrałem się na jedną z prób do musicalu . POSŁUCHAJ na: 🎧 SPOTIFY https://tinyurl.com/3y49y9ch 🎧 YOUTUBE  https://youtu.be/lJif9qjydWw   🎧 APPLE PODCAST https://tinyurl.com/avrdb6cp Mam dziwne przeczucie, że szykuje się najciekawsza premiera sezonu... Gośćmi tego odcinka są reżyser Jakub Szydłowski, autorzy choreografii Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka, Anna Chadaj, która zaprojektowała kostiumy oraz artyści Asia Gorzała, Paweł Erdman, Piotr Płuska, Marcin Franc i Kamil Olczyk. Nasze rozmowy dotyczyły nie tylko przygotowań do musicalu, ale również "krwistych" tematów.  Premiera musicalu "Dracula" w Teatrze Muzycznym w Łodzi już 18 maja. Od 16 maja przedpremierowe pokazy. Podziękowania za pomoc w realizacji odcinka dla: Anna Korzo