Przejdź do głównej zawartości

Doceniasz moją twórczość?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Droga Krzyżowa przed Teatrem Rampa?

 

Krucjata Młodych TFP oraz Polska Katolicka chcą zdjęcia z afisza Teatru Rampa w Warszawie musicalu "Jesus Christ Superstar". W internetowej petycji zbierane są głosy pod apelem do dyrektora Teatru Rampa, Michała Walczaka. Od dyrektora Rampy oczekuje się  "zadośćuczynienia za bluźnierstwo oraz przeproszenia wszystkich katolików". Na piątek zapowiadana jest Droga Krzyżowa przed Rampą. - Moim celem nie jest, nigdy nie była i nigdy nie będzie obraza niczyich uczuć - komentuje na profilu Broadway w Polsce, Jakub Wocial jeden z autorów inscenizacji.

- Ta pseudo sztuka powstała w atmosferze skandalu w 1971 roku i jest bluźnierczą próbą ośmieszenia Pana naszego, Jezusa Chrystusa oraz katolickiej wiary - piszą organizatorzy akcji, których szczególnie bulwersuje fakt, że pokazy musicalu "Jesus Christ Superstar" zaplanowano na Wielki Tydzień. 

- Moim celem nie jest, nigdy nie była i nigdy nie będzie obraza niczyich uczuć - pisze Jakub Wocial, współtwórca inscenizacji na profilu Broadway w Polsce. - Celem jest z kolei doprowadzenie do końca zadania i dostarczenie setkom widzów emocji, na które czekają. Czekają od lat i nierzadko - każdego roku. 

- Wszyscy biorący udział w tym przedsięwzięciu zgodnie uważamy je za coś wyjątkowego. Wielokrotnie od widzów oglądających nasz spektakl w różnych zakątkach Polski otrzymywaliśmy wiadomości o tym, jak wyjątkowym i - nie bójmy się tego powiedzieć - duchowym przeżyciem jest nasza inscenizacja „Jesus Christ Superstar”. Myślę że zamiast doszukiwać się bluźnierstw, warto się ze spektaklem zapoznać i dać się poruszyć - podkreśla Wocial.

Teatr Rampa nie jest organizatorem spektakli, a jedynie wynajmuje przestrzeń dla Broadway w Polsce. 

W 1999 roku jak donosił "The Guardian" : Przebojowy musical "Jesus Christ Superstar" został  zatwierdzony przez Watykan, kończąc trzy dekady rzymskokatolickiego gniewu przeciwko jego autorom. Porzucając krytykę, że Jezus został przedstawiony jako zbyt ludzki, Watykan zrehabilitował musical jako odpowiednie widowisko dla pielgrzymów. Gerald O'Collins, profesor teologii na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, powiedział, że oskarżenia, jakoby musical poniżał lub trywializował Jezusa, są niesłuszne. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

#45 „Cium, cium. Mniam, mniam”. „Piękna Lucynda” w Toruniu.

„Piękna Lucynda” Mariana Hemara w reżyserii Tomasza Czarneckiego to najgorętsza premiera sezonu. Blisko dwie godziny bawiącego do łez humoru, wciągających, rytmicznych dialogów, cudownej, archaicznej polszczyzny oraz oryginalnej, doskonałej muzyki. Całość uwodzi widza wyrafinowaną, zmysłową formą i pierwszorzędnym warsztatem aktorskim wszystkich artystów! A wciąż aktualny w treści Hemar serwuje publice zachwycającą komedię muzyczną, w której bawi się gatunkami: operetką, wodewilem, kabaretem. „Piękna Lucynda” to wspaniała historia o miłości. O dylematach z nią związanych. No cóż... „Cium, cium. Mniam, mniam” - jest pysznie i smakowicie w Teatrze Muzycznym w Toruniu.      Nie masz czasu na czytanie posłuchaj moich wrażeniach ze spektaklu w kolejnym odcinku podcastu na SPOTIFY , YOUTUBE , APPLE PODCAST którego gośćmi są: Anna Wołek , dyrektor Teatru Muzycznego w Toruniu, Tomasz Czarnecki reżyser spektaklu, Michał Cyran choreograf oraz Paulina Grochowska - Stekla , który przygotowała

#29 Toruń. Tu "Przyjaciół" masz!

  Popremierowo o najnowszej produkcji Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu o musicalu "Friends! The Musical Parody" w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej.     Z tego odcinka dowiecie się jak chodzi się w czarnych, obcisłych spodniach, opowiemy także, kto w musicalu wystąpił w roli... drobiu. W tym odcinku będą prawdziwe wzruszenia, a obok artystów i realizatorów spektaklu rozmawiać będziemy z... Rachel (tak, tą Rachel). Zdradzi nam przepis na ciasto. Sporo ostatnio wypieków w musicalach w "Kelnerce" są tarty, w "Błękitnym Zamku" apetyczny tort. A w musicalu "Friends"...          TEN TEKST ORAZ POPREMIEROWY REPORTAŻ POSŁUCHASZ TUTAJ      Na początek przyznam się do czegoś: nigdy nie oglądałem serialu "Przyjaciele". Nie znając postaci, nie znając relacji między nimi obejrzałem musical będący parodią serialu. I tu zaskoczenie!!! Świetnie się bawiłem. Postaci są na tyle solidnie budowane w musicalu, że nawet bez dodatkowej wiedzy z

#43 Kilkaset kroków w szpilkach. „Tootsie” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie

      Dorothy Michaels wiedziała coś, czego nie wiedział Michael Dorsey. Ja po obejrzeniu musicalu „Tootsie” też wiem, coś czego Wy jeszcze nie wiecie, a być może wciąż zastanawiacie się czy wybrać się do Teatru Rozrywki. (for. A. Wacławek)     Tomasz Wojtan - grający głównego bohatera / główną bohaterkę musicalu „Tootsie” w reżyserii Magdaleny Piekorz - dołącza do mojego prywatnego panteonu najlepszych aktorów grających damskie role (Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Wojciech Pokora, Dustin Hoffman, Tony Curtis). Premiera w Teatrze Rozrywki w Chorzowie to bawiąca do łez komedia w doskonałym przekładzie Daniela Wyszogrodzkiego, wspaniałe aktorstwo, fantastycznie zagrana muzyka, scenograficzno-techniczny majstersztyk i choreografie, od których nie można oderwać wzroku .       Tym razem dzielę się z Wami wrażeniami z musicalu, po którym wiele się nie spodziewałem, a który stał się dla mnie bardzo satysfakcjonującym odkryciem kończącego się sezonu. Mój brak oczekiwań wynikał głównie z pewn