Przejdź do głównej zawartości

Doceniasz moją twórczość?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Droga Krzyżowa przed Teatrem Rampa?

 

Krucjata Młodych TFP oraz Polska Katolicka chcą zdjęcia z afisza Teatru Rampa w Warszawie musicalu "Jesus Christ Superstar". W internetowej petycji zbierane są głosy pod apelem do dyrektora Teatru Rampa, Michała Walczaka. Od dyrektora Rampy oczekuje się  "zadośćuczynienia za bluźnierstwo oraz przeproszenia wszystkich katolików". Na piątek zapowiadana jest Droga Krzyżowa przed Rampą. - Moim celem nie jest, nigdy nie była i nigdy nie będzie obraza niczyich uczuć - komentuje na profilu Broadway w Polsce, Jakub Wocial jeden z autorów inscenizacji.

- Ta pseudo sztuka powstała w atmosferze skandalu w 1971 roku i jest bluźnierczą próbą ośmieszenia Pana naszego, Jezusa Chrystusa oraz katolickiej wiary - piszą organizatorzy akcji, których szczególnie bulwersuje fakt, że pokazy musicalu "Jesus Christ Superstar" zaplanowano na Wielki Tydzień. 

- Moim celem nie jest, nigdy nie była i nigdy nie będzie obraza niczyich uczuć - pisze Jakub Wocial, współtwórca inscenizacji na profilu Broadway w Polsce. - Celem jest z kolei doprowadzenie do końca zadania i dostarczenie setkom widzów emocji, na które czekają. Czekają od lat i nierzadko - każdego roku. 

- Wszyscy biorący udział w tym przedsięwzięciu zgodnie uważamy je za coś wyjątkowego. Wielokrotnie od widzów oglądających nasz spektakl w różnych zakątkach Polski otrzymywaliśmy wiadomości o tym, jak wyjątkowym i - nie bójmy się tego powiedzieć - duchowym przeżyciem jest nasza inscenizacja „Jesus Christ Superstar”. Myślę że zamiast doszukiwać się bluźnierstw, warto się ze spektaklem zapoznać i dać się poruszyć - podkreśla Wocial.

Teatr Rampa nie jest organizatorem spektakli, a jedynie wynajmuje przestrzeń dla Broadway w Polsce. 

W 1999 roku jak donosił "The Guardian" : Przebojowy musical "Jesus Christ Superstar" został  zatwierdzony przez Watykan, kończąc trzy dekady rzymskokatolickiego gniewu przeciwko jego autorom. Porzucając krytykę, że Jezus został przedstawiony jako zbyt ludzki, Watykan zrehabilitował musical jako odpowiednie widowisko dla pielgrzymów. Gerald O'Collins, profesor teologii na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, powiedział, że oskarżenia, jakoby musical poniżał lub trywializował Jezusa, są niesłuszne. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Krew, czosnek i musical. "Dracula" mieszka w Łodzi

      Veni, vidi, scripsi! "Dracula" w Teatrze Muzycznym w Łodzi to musical o pragnieniu nieśmiertelności, bo "wieczność jest za krótka, by żyć" oraz o... głodzie miłości, bo "wieczność jest za długa, by samotnie trwać". "Dracula" w reżyserii oraz z librettem Jakuba Szydłowskiego to niepowtarzalne musicalowe doświadczenie, którego w Polsce nie było od czasu "Tańca wampirów" i "Upiora w operze" w Teatrze Muzycznym ROMA. To  doświadczenie monumentalności w orkiestrowej muzyce, majestatycznej scenografii i zmysłowych choreografiach.  (Fot. Michał Matuszak)     Jest strasznie : nabici na pal,  mroczne cmentarze, mordowane noworodki, samobójcze skoki w otchłań morza i zapewnienie krwiopijców: "będziemy mordować i ssać". Krew spożywana jest bez ograniczeń, a w jej smaku można wyczuć "szczepy sacrum i profanum". Wśród widzów przechadzają się nienasycone wampiry , duchy z przeszłości: Joanna D'Arc, Napoleon, ż

#61 "Duża dawka mroku". Zaglądam na próbę "Draculi"

W 61 odcinku podcastu Musicalowe.info zabieram Was do Teatr Muzyczny w Łodzi, gdzie 18 maja premiera musicalu "Dracula" z librettem i w reżyserii Jakuba Szydłowskiego z muzyką Jakuba Lubowicza. Z podcastowym mikrofonem wybrałem się na jedną z prób do musicalu . POSŁUCHAJ na: 🎧 SPOTIFY https://tinyurl.com/3y49y9ch 🎧 YOUTUBE  https://youtu.be/lJif9qjydWw   🎧 APPLE PODCAST https://tinyurl.com/avrdb6cp Mam dziwne przeczucie, że szykuje się najciekawsza premiera sezonu... Gośćmi tego odcinka są reżyser Jakub Szydłowski, autorzy choreografii Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka, Anna Chadaj, która zaprojektowała kostiumy oraz artyści Asia Gorzała, Paweł Erdman, Piotr Płuska, Marcin Franc i Kamil Olczyk. Nasze rozmowy dotyczyły nie tylko przygotowań do musicalu, ale również "krwistych" tematów.  Premiera musicalu "Dracula" w Teatrze Muzycznym w Łodzi już 18 maja. Od 16 maja przedpremierowe pokazy. Podziękowania za pomoc w realizacji odcinka dla: Anna Korzo

#DOSIECI_WRÓĆCIESWEJ czyli "Jesus Christ Superstar" w Operze Lubelskiej

                                      Jak przyjęlibyśmy Jezusa współcześnie? Czy jego słowa przebiłyby się przez hałas i zło tego świata, przez biały szum telewizyjnych ekranów? Czy działalność Jezusa śledziłyby kamery monitoringu? Czy jego ukrzyżowanie mogłoby się stać spektakularnym wydarzeniem social mediów? A może zamiast biczowania wystarczyłby hejt internetowych komentarzy? Ile trwałby ten wirtualny lincz? Czy potem każdy wróciłby do swojej internetowej... sieci? Nad odpowiedziami na tak postawione pytania, pozwala zastanowić się najnowsza realizacja "Jesus Christ Superstar" w reżyserii Tomasza Mana na scenie Opery Lubelskiej. Mający ponad 50 lat musical Andrew Lloyd Webbera w wykonaniu lubelskich artystów zaskakuje świeżością, a libretto Tima Rice'a zadziwia aktualnością. Bo dzięki kilku reżyserskim zabiegom powstaje - bliski naszej rzeczywistości - spektakl o ludzkich emocjach, o miłości i zdradzie, o zadziwiającej roli vox populi. Z czytelnikami Musicalowe.info d